Met spanning wordt in de Verenigde Staten uitgekeken naar mogelijk het belangrijkste moment in de Amerikaanse politiek sinds het aantreden van president Barack Obama, zo meldt de Telegraaf. Het Huis van Afgevaardigden gaat stemmen over de hervorming van de gezondheidszorg, het belangrijkste punt van Obama’s binnenlandse beleid.
In het Huis wordt gestemd over een eerder door de Senaat aangenomen voorstel en over aanpassingen daarin. Zijn 216 leden voor, dan is het aangenomen. De stemming is op zijn vroegst aanstaande zondag, maar kan nog worden uitgesteld, aldus de Telegraaf. De aanpassingen staan in een zogenoemde ‘fixit’-wet, omdat veel conservatieve en progressieve Democratische afgevaardigden niet met originele voorstellen van de Senaat willen instemmen. Dus hebben ze die constructie bedacht: toch aannemen, maar meteen herstellen. Overigens zal de Senaat nog wel moeten stemmen over ‘fixit’-aanpassingen, maar dat gebeurt later. Daarvoor hebben de Democraten maar een gewone meerderheid van 51 stemmen nodig, de zogenoemde ‘reconciliation’. Door de truc kunnen procedurele vertragingstactieken van de Republikeinen, de conservatieve oppositie die in ieder geval tegen de hervormingsplannen is, worden voorkomen.
Het plan dat in stemming wordt gebracht is in ieder geval zeer complex en zal dus nog wat aanpassingen ondergaan. Belangrijk is dat de plannen er voor zorgen dat er op de gezondheidzorg, het duurste ter wereld, wordt bespaard. De onafhankelijke begrotingscommissie van het Congres heeft berekend dat het plan 940 miljard dollar zal kosten, maar op de langere termijn een besparing van 1,2 biljoen dollar zal opleveren. Verder zullen door Obama’s plannen ruim 30 miljoen onverzekerde Amerikanen de komende 10 jaar verzekerd worden, vooral via subsidies aan de laagste inkomens, zo meldt de Telegraaf. In totaal 46 miljoen van de 308 miljoen Amerikanen zijn onverzekerd. Ook mensen die tot nu toe geen verzekering konden krijgen, omdat ze al ziek zijn, krijgen die nu wel. De public option, een ziektekostenverzekering die de overheid aanbiedt komt er tot teleurstelling van veel linkse Democraten niet, die wel een grote overheidsrol in de plannen hadden gewild. Bij conservatieve Democraten is er weerzin tegen de mogelijk ruimere mogelijkheid voor abortus. Ook zijn er Democraten die het feit hekelen dat de circa 12 miljoen illegalen onverzekerd blijven. De Democratische leiders werken er daarom met man en macht aan om twijfelaars te overtuigen om voor te stemmen, men heeft 216 stemmen nodig om de wet aan te nemen. Het lijkt erop dat dit met veel moeite zal lukken, aldus de Telegraaf.
Maar wat als de wet niet doorgaat? President Obama heeft herhaaldelijk gezegd dat niks doen, dus de wet voor de gezondheidszorg niet aannemen, simpelweg geen optie is. Democraten doen er nu dus alles om afgevaardigden binnen hun eigen partij te overtuigen voor te stemmen. Er staat veel op het spel voor Obama, zeker nu hij andere belangrijke punten van zijn politieke agenda (ook) wil doorvoeren, zoals regulatie van het financiële systeem, klimaatverandering, economische zaken en immigratie. Republikeinen zijn vrijwel tegen alle beleidsvoorstellen van de president, vooral op het gebied van financieel beleid. Als de wet er niet door komt kan dit problemen opleveren voor de Democraten tijdens de tussentijdse verkiezingen. Of de wet er nu wel of niet komt, Republikeinen hebben al aangekondigd het tegen de Democraten te gebruiken in de verkiezingen, waar ze hameren op de kosten van de plannen en het begrotingstekort. Lees meer hier.

