Het gaat goed met de Amerikaanse economie. Elke maand komen er nieuwe banen bij. Tijdens een rondreis door het zuidwesten van Amerika zie je overal de borden “now hiring”. In de horeca (vooral fastfoodketens) liggen de banen voor het oprapen. Maar de gemiddelde Amerikaan merkt weinig van een goede economie.
Joe Biden richt zich in zijn campagne op de economie. Zijn “Bidenomics” hebben een
centrale plek in zijn campagne. Biden gaat de boer op met “Bidenomics”, waaronder de infrastructuurwet en de Inflation Reduction Act vallen. Maar de economische groei wordt niet gevoeld. Daarom moet Biden het over een andere boeg gooien. Biden zou zich meer moeten concentreren op andere onderwerpen dan op de economie.
Joe Biden kan het beter hebben over het beschermen en verdedigen van de democratie. Biden heeft in het verleden krachtige toespraken gehouden over de democratie.
Biden kan zich op het gebied van het beschermen van de democratie goed onderscheiden en een duidelijk verschil aangeven tussen hem en de MAGA Republikeinen, zoals Biden ze noemt. Biden kan ook de chaos rondom de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor het Huis van Afgevaardigden gebruiken om te laten zien dat de ultra-conservatieve Republikeinen niet het land vooruit willen helpen, maar alleen maar chaos en disfunctionaliteit laten zien.
Met Donald Trump als koploper in de race om de Republikeinse presidentiële nominatie staat in 2024 de democratie zeker op het stembiljet. Trump heeft in verschillende toespraken aangegeven hoe zijn tweede termijn als president eruit zou kunnen zien. En dat houdt in dat hij belangrijke democratische instituties naar zijn hand wil zetten of af wil schaffen.
Om dus een duidelijk verschil te maken is de focus op “Bidenomics” niet genoeg. Hoewel
voor de meeste kiezers de economie wel het belangrijkste onderwerp is tijdens de verkiezingen moeten Biden en de Democraten kijken naar de verkiezingen van 2022 (de midterms). Toen wisten de Democraten met onderwerpen als abortus en de bescherming van de democratie tegen MAGA Republikeinen eigenlijk de verkiezingen te winnen. De meerderheid in de Senaat werd uitgebreidt en het verlies in het Huis van Afgevaardigden was klein. De interne ruzie binnen de Republikeinse partij kan Biden aangrijpen om een duidelijk contrast te schetsen.
Door het alleen over de economie te hebben gaat Biden het niet redden. Door zich te richten op het beschermen en verdedigen van de democratie, die nog steeds onder druk staat, maakt hij meer kans. De extreem rechtse kant van de andere partij wil het liefst het hele politieke systeem opblazen en heeft geen idee wat er daarna moet gebeuren. Daar moet Biden het over hebben. Dat moet de boodschap zijn.
