100 dagen Trump: Hoe een constitutionele crisis zich snel ontvouwt

Ondemocratisch en een ondermijning van de rechtsstaat. Donald Trump heeft in zijn eerste 100 dagen laten zien wat hij wil en wat hij allemaal nog wil doen. De blauwdruk stond al in Project 2025 en nu zien we de uitvoering.

Ik heb getwijfeld om te stellen of Amerika in een constitutionele crisis zit, maar de afgelopen tijd, de eerste 100 dagen, zijn er dingen gebeurd die laten zien dat de Amerikaanse rechtsstaat steeds verder onder druk staat en de constitutionele rechten van Amerikanen worden aangetast en niet worden gerespecteerd. 

President Trump, die de Amerikaanse Grondwet waarschijnlijk nooit heeft gelezen, treedt de rechtsstaat met voeten en vindt dat de Grondwet niet voor hem geldt.

Nu hij de uitspraken van rechters naast zich neerlegt, kunnen we wel spreken van een constitutionele crisis. Het rechtssysteem is het laatste station om de Grondwet en de democratie te bewaken. Als de president rechterlijke uitspraken naast zich neerlegt, zoals het geval van de man uit Maryland, Kilmar Abrego Garcia, die ten onrechte werd gedeporteerd naar een strenge gevangenis in El Salvador.

De tweede termijn van Donald Trump is een achtbaan waar geen eind aan lijkt te komen.

Trump begon met honderden decreten, waaronder de gratie voor personen die werden veroordeeld voor geweld tijdens de bestorming van het Capitool op 6 januari 2021. Elk presidentieel decreet dat wordt getekend is bedoeld om de randen van wat mogelijk is op te zoeken. Heel vaak ging Trump over die randen heen om zijn macht uit te breiden. Maar als er rechtszaken worden aangespannen tegen de regering Trump en de regering door rechters wordt teruggefloten dan negeert Trump de uitspraken

Als de rechtsstaat niet meer wordt gerespecteerd staat ook de vrijheid van meningsuiting en academische vrijheid onder druk. Trump heeft hier geen respect voor, behalve als het hem uitkomt. De Harvard universiteit ontving een brief van Trump dat ze wat moeten doen aan het antisemistisme, het aannamebeleid van studenten en stoppen met hun DEI beleid. Als de universiteit geen maatregelen zou nemen, dan zou de universiteit niet meer de federale steun ter waarde van meer dan 2 miljard dollar krijgen. Maar Harvard buigt niet. In een brief liet de universiteit weten dat ze hun constitutionele rechten niet laten inperken en ze zich beroepen op de vrijheid van meningsuiting. Andere universiteiten, zoals Columbia University, geven wel toe aan de druk en hebben aanpassingen in hun beleid aangekondigd.

Trump regeert bij decreet en gedraagt zich steeds meer als een koning. Een alleenheerser die geen tegenspraak duldt. Als je Trump tegenspreekt komt de wraak van Trump en zal hij alles in het werk stellen om je aan te pakken.

President Trump wil een alleenheerser zijn die zich aan geen enkele regel wil houden en de rechtsstaat niet respecteert en zelfs rechters die zijn beleid dwarsbomen laat oppakken.

De Republikeinen die nog wel geloven in het beschermen van de rechtsstaat en vinden dat de president zich moet houden aan rechterlijke uitspraken zijn op één hand te tellen. Binnenskamers is er wel kritiek, maar de meeste Republikeinen lopen blind achter Trump aan en blijven hem steunen.

De Democraten schreeuwen moord en brand, maar staan met lege handen. Zij kunnen weinig doen. De eerste 100 dagen van Trump waren chaotisch en zorgde voor grote onrust. De handelsoorlog, het afbreken van de federale overheid door DOGE, de bizarre plannen om Groenland te annexeren en van Canada de 51ste staat te maken, te flirten met een derde termijn en het decreet om van de Golf van Mexico de Golf van Amerika te maken. De volgende 100 dagen zullen waarschijnlijk qua chaos en onrust niet anders zijn. Flooding the zone is het devies van het Witte Huis. 

De rechtsstaat zal nog verder onder druk komen te staan en de democratie nog verder worden ondermijnd. Amerika verkeert in een constitutionele crisis en dit is niet zomaar voorbij.

Onbekend's avatar

About Focus on America

Op deze website zijn wekelijks artikelen, video's, cartoons en nog veel meer te vinden over de Amerikaanse politiek. Je kunt je reactie achter laten of berichten delen via Facebook, X, WhatsApp of per email. Wil je op de hoogte blijven? Abonneer je dan of volg Focus on America op Facebook (FocusonAmerica.net), X (@focusonamerica), LinkedIn (focusonamerica) of stuur voor meer informatie, presentaties en lezingen een email naar focusonamerica@hotmail.com.
Dit bericht werd geplaatst in Nieuws/Amerika/VS, President Trump/Donald Trump en getagd met , , , , , , , , , , , , . Maak de permalink favoriet.

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.